Spisak lektira

LEKTIRA ZA OSNOVNU ŠKOLU

PO NAJNOVIJEM NASTAVNOM PLANU I PROGRAMU

(važi za školsku 2015/16. godinu)

 
I – RAZRED

NAPOMENA !

  • Učenici se samo uvode u prvu fazu obrade lektire
 
II – RAZRED
  1. Ćopić Branko: JEŽEVA KUĆICA
  2. Škrinjarić Sunčana: DUĆAN KOD SVRAKE
  3. Hubijar Zehra: MEDIN ROĐENDAN

NAPOMENA !

  • Tekstovi za zajedničko čitanje, analizu, kao i poticaj literarnom i drugim vidovima svaralaštva, a u funkciji pripreme za samostalno čitanje

 

III – RAZRED
  1. Hadžić Kapidžić Nasiha: PJESME (po izboru)
  2. Ešić Šimo: VEZENA TORBICA
  3. Hromadžić Ahmet: ZELENA ŠUMA
(Priče: Ledena gora, Prijatelji, Miš vitez)
  1. Femenić Stanislav: IDI PA VIDI

NAPOMENA !

  • U toku školske godine obraditi četiri djela

 

IV – RAZRED
  1. Rorić Ivica Vanja: PLAVI VJETAR
  2. Alikadić Bisera: KRALJICA IZ DVORIŠTA
  3. Hromadžić Ahmed: PATULJAK IZ ZABORAVLJENE ZEMLJE
  4. Kolodi Karlo: PINOKIO
  5. Vrelo ljepote / Stihovi u lektiri /
( izbor iz bosansko-hercehovačke poezije za djecu)

NAPOMENA !

  • U toku školske godine obavezno obraditi četiri djela
  • Učenik je pročitao knjigu. Može odgovarati na postavljena pitanja
  • Može sudjelovati u analizi i samostalno govoriti o sadržaju, likovima, poruci.
  • Samostalan/nost u prezentaciji pročitane knjige.
  • Mogućnost poređenja, izvođenje zaključaka

 

V – RAZRED
  1. Hromadžić Ahmet: PATULJAK VAM PRIČA
  2. Dubočanin Alija: TIHA RIJEKA DJETINJSTVA
  3. Brlić-Mažuranić Ivana: PRIČE IZ DAVNINE
  4. Rodari Giana: PUTOVANJE PLAVE STRIJELE
  5. Lovrak Mato: VLAK U SNIJEGU
  6. Bekrić Ismet: JESEN U GRADU (izabrane pjesme)

NAPOMENA !

  • U toku školske godine obavezno obraditi šest djela
 

 

VI – RAZRED
  1. Pilić S.: MRVICE IZ DNEVNOG BORAVKA
  2. Ćopić Branko: ORLOVI RANO LETE
  3. Balog Zvonimir: NEVIDLJIVA IVA
  4. Antić Miroslav: PLAVI ČUPERAK
  5. Isaković Alija: LIJEVE PRIČE
  6. Ivanković Željko: ZVJEZDANGRAD
  7. Latić Džemaludin: SREBRNA ČESMA
  8. Milošević Vladimir: DJECA SU VOJSKA NAJAČA – izbor
  9. Neslinger K.: KONRAD DIJETE IZ LIMENKE
  10. Defo Danijel: ROBINZON KRUSO
  11. Twain Mark: DOŽIVLJAJI HAKLBERIJA FINA
  12. Mikić Aleksa: SUNČANA OBALA
  13. Hozić Advan: ČUDO OD DJETETA
  14. Pandžo Šukrija: SAMO JOŠ KOSOVI ZVIŽDUĆU
  15. Dubočanin H. Alija: LAĐARSKI PUT
  16. Ivanković Željko: DVA OBLAČKA
  17. Alikadić Bisera: VOZ DO NEBA

NAPOMENA !

  • U toku jedne školske godine obraditi 8/9 lektirskih djela, po izboru samih nastavnika od ponuđenih djela, s tim da se za svaku novu školsku godinu izbor djela može mijenjati
 

 

VII – RAZRED
  1. Dubočanin H. Alija: BROD NA VIDIKU (izbor pripovijedaka)
  2. Panžo Šukija: RUKE NA KOSI izbor priovijedaka)
  3. Kulenović Skender: GROMOVO ĐULE
  4. Tadijanović Dragutin: SREBRNE SVIRALE (izbor poezije)
  5. Bužimski Jelačić Dubravko: SPORSTSKI ŽIVOT LETEĆEG MARTINA
  6. Priorac Branka: MATURALAC
  7. Raičković Stevan: NA KRAJU GRADA (zbor poezije i proze)
  8. Maksimović Desanka: STREPNJA (izbor poezije)
  9. Radanović Nenad: MALI JAN (izbor pripovijedaka)
  10. Twain Mark: KRALJEVIĆ I PROSJAK
  11. Vajld Oskar: SRETNI KRALJEVIĆ I DRUGE BAJKE
  12. Cankar Ivan: CRTICE IZ MOJE MLADOSTI
  13. Najt Erih: LESI SE VRAĆA KUĆI

NAPOMENA !

  • U toku jedne školske godine obraditi 8/9 lektirskih djela, po izboru samih nastavnika od ponuđenih djela, s tim da se za svaku novu školsku godinu izbor djela može mijenjati

 

VIII – RAZRED
  1. Sijarić Ćamil: ZAPISI O GRADOVIMA
  2. Bazdulj Hubjar Nura: RUŽA I i II
  3. Bašić H. : IZBOR PRIPOVIJEDAKA
  4. Krmpotić V.: PISMA IZ INDIJE
  5. Cesarić Dobrivoje.: LIRIKA (izbor pezije)
  6. Ćuić Stjepan: PRIPOVIJETKE (izbor)
  7. Nušić Branislav: SUMNJIVO LICE (izabrane komedije)
  8. Kočić Petar: JAZAVAC PRED SUDOM (izabrane pripovijetke)
  9. Andrić Ivo: Aska i vuk (izbor pripovjedaka)
  10. Kestner Erih: LETEĆI RAZRED
  11. Čehov Anton Pavlović: ŠALA/VIŠNJIK (izbor pripovijedaka i drama)
  12. Frank Ana: DNEVNIK ANE FRANK
  13. Samokovlija Ishak: NOSAČ SAMUEL I DRUGE PRIPOVIJETKE

NAPOMENA !

  • U toku jedne školske godine obraditi 8/9 lektirskih djela, po izboru samih nastavnika od ponuđenih djela, s tim da se za svaku novu školsku godinu izbor djela može mijenjati

 

IX – RAZRED
  1. Dizdar Mehedalija Mak: PJESME (izbor)
  2. Ibrišimović Nedžad: NEPOZNATI LJUDI (izbor pripovijetki)
  3. Sušić Derviš: NEVAKAT
  4. Šekspir Vilijam: ROMEO I JULIJA
  5. Molijer: TVRDICA
  6. Bach Ričard : GALEB DŽONATAN LIVINGSTON
  7. Kolar Slavko: BREZA
  8. Parun Vesna: PJESME (izbor)
  9. Jergović Miljenko: MAMA LEONE (izbor)
  10. Andrić Ivo: PRIPOVIJETKE (izbor)
  11. Popa Vasko: OČIJU TVOJIH DA NIJE (izbor pjesama)
  12. Pavlović R.: PRIPOVIJETKE (izbor)
  13. Hemingway Ernest: STARAC I MORE
  14. Šimunović Dinko: DUGA, ALKAR

NAPOMENA !

  • U toku jedne školske godine obraditi 8/9 lektirskih djela, po izboru samih nastavnika od ponuđenih djela, s tim da se za svaku novu školsku godinu izbor djela može mijenjati
Raspored smjena Nastavni ansambl Dan otvorenih vrata Spisak udžbenika 2017/2018 Spisak lektira Biblioteka Inkluzivno obrazovanje Početna stranica
PODIJELIShare on Google+Share on FacebookShare on TumblrTweet about this on Twitter

Comments are closed