Vijeće učenika

IX – 3

Davud Palić

ZNAČAJNE AKTIVNOSTI VIJEĆA UČENIKA

• Do sada smo se bavili sa sljedećim temama:
  • Kodeks oblačenja učenika
  • Karaoke zabava i izbor za miss škole
  • Realizacija teme „Vršnjačko nasilje“
  • Realizacija teme „Kako lakše učiti“
  • Realizacija teme „Ocjenjivanje učenika“
  • Provođenje akcije „Pomoć djeci koja boluju od raka u BiH“
  • Finansijska podrška za operaciju oboljele djevojčice sa Downovim sindromom
  • Koordinacija rada sa Vijećem roditelja
  • Učešće u Javnoj kampanji za smanjenje broja predmeta u VIII razredu – projekat „Uloga organa škole u zaštiti prava djece“
  • Edukacija članova Vijeća učenika za vođenje časa odjeljenjske zajednice o temi „Šta učiniti ako te neko zlostavlja ili ako vidiš zlostavljanje“
  • Učešće u projektu „Grad- općina po mjeri djeteta“
  • Učešće na „1. danima aktivizma  mladih u Kantonu Sarajevo“
  • Učešće na okruglom stolu – rasprava o temi „Nasilje  nije školski predmet“ u organizaciji NVO „Naša djeca“ i „Zdravo da ste“
  • Realizacija teme „Komunikacija na relaciji učenik – nastavnik“
  • Radionica „Nenasilna komunikacija“
  • Učešće u humanitarnoj akciji „Kako biti bolji prijatelj“
  • Uvođenje školskih kecelja
  • Prisustvovanje predavanju o temi „Mladi i droga“ u organizaciji Centra savremenih inicijativa
  • Rad na panou u cilju obilježavanja novogodišnjih praznika
  • Rasprava o temama: „Disciplina u razredu“, „Prava djece“, „Da li nam je potrebna zaštita u školi?“, „Kako pomoći učenicima koji sporije napreduju“
  • Provođenje akcije prodaje kalendara u cilju obezbjeđenja stipendije za učenika sa tjelesnim invaliditetom – Organizacija Udruženja „Obrazovanje gradi BiH“
  • Saradnja sa Udruženjem paraplegičara – donacija kolica učeniku sa tjelesnim invaliditetom
  • Prisustvo predsjednika Vijeća učenika i pedagoga prezentaciji završene Analize o problemima mladih na području općine Novo Sarajevo o temi „Strategija mladih/akcioni plan Općine Novo Sarajevo
  • Realizacija teme „Kako pomoći učenicima koji sporije napreduju“
  • Dva člana Vijeća učenika su prisustvovali radionici „Adolescencija, novo doba“. Organizator je UNICEF, Organizacija mladih; mjesto: Hotel  „Beograd“
  • Edukacija članova Vijeća učenika o temama: „Vrsta nasilnih ponašanja i kako reagovati u slučaju nasilja“
  • Prevencija zloupotrebe psihoaktivnih supstanci. Educirani članovi VU su u ulozi edukatora , na časovima OZ, realizirali temu u odjeljenjima od IV do VIII  razreda (vršnjačka edukacija)
  • Realizacija projekta „Mi smo ok“ . Edukacija edukatora – U organizaciji Udruženja „Altius“. Nakon edukacije, na časovima OZ, slijedila je vršnjačka edukacija. Educirani predstavnici Vijeća učenika, u svojim odjeljenjskim zajednicama, držali su časove o vještinama
  • komunikacije. Teme: „Identitet“, „Konflikt“, „Komunikacija“.
  • Prikupljanje novčane pomoći učenici slabijeg materijalnog statusa