“PRVI PUT U VOZU” – IZLET U VISOKO

• Učenici V razreda 20.4.2016. godine u pratnji svojih učitelja, Halilović Remzom, Lejlom Sadiković i Samirom Mekić, išli su u obilazak grada Visoko.
  • Put do Visokog bio je veoma uzbudljiv jer smo putovali vozom. Većini učenika je ovo bio prvi ulazak na željezničku stanicu i u voz. Nakon 40 minuta stižemo na odredište.
  • U franjevačkom samostanu dočekuje nas izuzetno ljubazan prof. fra Ivan Nujić. Učenicima je održao veoma zanimljivo predavanje i upoznao ih sa svim detaljima koje mogu vidjeti u samostanu (reljef, skulpture, mozaik, freska, vitraž, ulje na platnu).
  • Posjetili smo Franjevačku klasičnu gimnaziju u koju se mogu upisati učenici iz cijele BiH, bez obzira na religijsku pripadnost. U sklopu gimnazije obišli smo izuzetno kvalitetne eksponate životinja, biblioteku sa oko 65 000 knjiga i mogli smo vidjeti neizmjerno vrijednu Batonovu ploču.Učenici su bili posebno razigrani u sportskoj dvorani, gdje su nam ljubazni gosti otvorili vrata i ustupili mnoštvo sportskih rekvizita.
  • Sljedeća destinacija je Zavičajni muzej gdje obilazimo dvije postavke, arheološku i numizmatičku. Odmorili smo se uz visočke ćevape, slatke kolače, obišli čaršiju i nešto novca potrošili na suvenire. U povratku smo posjetili spomen obilježje žrtvama Srebrenice i staru Tabhansku džamiju.
  •  S nestrpljenjem smo dočekali voz i uživajući u vožnji sretno se vratili kući.
  • Dio naše avanture možete pogledati u fotogaleriji: