OBILJEŽAVANJE DANA PLANETE ZEMLJE

• I ove godine je u našoj školi Dan planete Zemlje obilježen nizom aktivnosti koje pripremaju učenici i njihovi nastavnici. U ovom članku izdvajamo neke od njih, a pripremili su ih učenici I, II razreda, kao i članovi ekološke sekcije naše škole, sa svojim učiteljicama.
  • Jedan pogled na vedra i vesela lica, vrijednih i kreativnih učenika II razreda, dovoljno govori koliko uživaju u svom “šarenom carstvu”.
  • Učenici su u povodu Dana planete Zemlje,  zajedno sa svojom učiteljicom,  od papirnih kesa pravili maske i na taj način istakli važnost i značaj recikliranja otpada uz poruku:
“Veliki svijete, važnu eko poruku ti šalje dijete!
Zadatak je stvarno lak, voli more, šume, zrak!
Pričao mi vjetrić plah, šuma čuva Zemljin dah!
Priroda se gledanjem mazi, čuva u srcu, ne u vazi!
Smog je opasan i crn, čistu zraku on je trn.
Uvijek isti riblji san, čista voda za njen stan!
Trava je meka zemljina kosa, cvijeće je ukras, nakit je rosa!
U kosi nam tople niti, ” ljubavlju nas Sunce kiti!
Mi želimo u visine, jaki, čvrsti ko planine!
Vjetar nosi dječiji glas: Zemlju čuvajte za nas!
Plavo nebo Sunce zove, to je put za sretne snove!
Nebom dječiji snovi plove, borim se za čiste snove!”

• I članovi ekološke sekcije su obilježili Dan planete Zemlje. Članovi sekcije su, povodom obilježavanja Dana planete Zemlje, sa učiteljicom Samirom Mekić posjetili gradsku deponiju Smiljevići. Upoznati su sa načinima pripreme tla za deponovanje smeća, razvrstavanjem otpada, sabijanjem na samoj deponiji kao i kapacitetom koji ova deponija može da primi. Posebno su bili oduševljeni kada su saznali da je čitav plato sa kojeg su posmatrali trenutno odlagalište smeća, nekada bio mjesto za deponovanje, a danas je prekriven gustom zelenom travom i zimzelenim rastinjem.
  •  Zaključili su koliko je važno vršiti razvrstavanje otpada za dobrobit planete Zemlje.
  • U fotogaleriji pogledajte dio današnjih aktivnosti: