OBILJEŽEN DAN KRUHA

• 18.12.2015. godine, u okviru Eko projekta koji sprovodimo sa slovenačkom školom „Davorina Jenka“ iz Cerklja na Gorenjskem, obilježen je Dan kruha, što je samo jedna karika tog projekta, u kabinetu biologije.
  • Za ovaj lijep događaj “krive su” Smajlagić Aida u saradnji sa učiteljicom iz Slovenije Anom Pulko. Da bi ugođaj bio jos ljepši pomogle su nastavnice Pejak Nadja, Cikanković-Plakalović Dijana, Šahović Sabina, Nuhbegović-Kulina Amela, Nataša Milaković, kao i Amra Đerzić. Održan je kraći program na BHS jeziku, kao i na slovenačkom. Na svečanosti su bili učenici od VI-IX razreda koji uče slovenački, kao i gosti studenti sa Prirodno-matematičkog fakulteta, učenici razredne nastave, predstavnik društva Cankar Verica, kao i roditelji naših učenika.
  • Učenici, njihovi roditelji i nastavnici su pravili različite vrste hljeba, peciva, kifle, kao i kolače.
    Pjesma o kruhu
    Hej, načuli oba uha, slijedi pjesma u čast kruha,
   jer sretni nam teku dani, dok je kruha da nas hrani.
Bio crni ili bijeli, svaki kruh nas razveseli,
a još kad je vruć iz peći, nema kraja našoj sreći.
Kruh
Gdje je kruh tu gladi nije, a gdje mu se tajna krije;
najprije se sjeme sije, Suncem grije, kišu pije.
Pa iz zemlje niče, raste prije no što odu laste,
dok je još vrućina pasija, puno polje zlatnog klasja
  • 18.12.2015 je bilo, v okviru Eko-projekta, v sodelovanju s slovensko Osnovno šolo Davorina Jenka iz Cerkelj na Gorenjskem, obeleženje Dneva kruha v kabinetu biologije.
  • Za ta lep dogodek sta »krivi« Smajlagić Aida, v sodelovanju z učiteljico iz Slovenije, Ano Pulko. Da bi dogodek bil še lepši, so pomagale Pejak Nadja, Cikanković-Plakalović Dijana, Šehović Sabina, Nuhbegović-Kulina Amela, Nataša Milaković in Amra Đerzić. Pripravljen je bil krajši program v obeh jezikih BHS in slovenščini. Svečanega dogodka so se udeležili učenci od VI do IX razreda, ki se učijo slovenščine na dopolnilnem pouku. Gostje, pa so bili študentje z Naravoslovno- matematične fakultete v Sarajevu, učenci razrednega pouka, predstavnica društva »Cankar« Verica Džindo in starši naših učencev.
  • Učenci, njihovi starši in učitelji, so spekli različne vrste kruha, peciva, kifle in kolače.
    Pesem o kruhu
    Hej, krepimo zdaj si duha, sledi pesem v čast kruha,
    srečni dnevi so na naši strani, dokler kruh nas hrani,
    Naj bo črni ali beli, vsak nas kruhek razveseli,
    In še ko je vroč v peči, ni konca naši sreči.
    Kruh
    Kjer je kruh tu lakote ni, za to nobene skrivnosti ni;
    Najpreje se seme seje, s soncem greje, dežjem odžeja.
    Pa iz zemlje vzklije, zrastejo i pozlatijo, preden lastovke odletijo,
    Ko je še vročina pasja, so polja polna zlatega klasja.
PESMICA O KRUHU (Vida Brest)
Mamica bi kruhek pekla, toda moke ni. Teci, teci, mlinu reci, žita naj zdrobi!
“Rad bi zlato mlel ti žito,” mlinček ropota, “Teci, teci, njivi reci, naj pšenice da!”
Dala njiva bi pšenico, toda zrela ni, Teci, teci, soncu reci, naj jo dozori!
Sonce žito dozorelo, mlinček ga drobi, oj že kruhek, dobri kruhek iz peči diši!