OGLEDNI SAT IZ LIKOVNE KULTURE: IZRADA BOSANSKOG ĆILIMA

• 3.3.2016. godine, u našoj školi realizovan je ogledni sat iz likovne kulture u odjeljenju III-1. Ogledni sat je realizovala Samra Akšamija.
  • Cilj sata je bio da se kod učenika razvije interes i ljubav prema tradiciji i starim zanatima koji su karakteristični za narode u BiH.
  • U uvodnom dijelu sata učenici su se upoznali sa starim zanatima kroz prezentaciju proizvoda filigransko-kujundžijskih i kujundžijskih zanata, vezilja i tkalja.
  • Spoj tradicije, ljepote i procesa izrade bosanskog ćilima prezentiran je u cjelini. Pomoću preslice prede se ovčija vuna čime se oblikuje nit. Video projekcijom prikazano je tkanje na tradicionalan način, na drvenom razboju, sve do finalnog proizvoda. tj. ćilima.
  • Zadatak za učenike je bio da kombinovanim materijalom (glinamol,das masa i plastelin) naprave model “bosanskog ćilima”. Aktivnost učenika je popraćena zvucima obrade sevdalinki koje izvodi “Divanhana”.
  • U kreativnost njihovih radova možete se uvjeriti kroz fotografije u našoj galeriji:

• Pogledajte i konačan rezultat, ovo su naši bosanski ćilimi: