OBILJEŽAVANJE 21. MARTA, SVJETSKOG DANA OSOBA SA DOWN SINDROMOM

• 21.03.2017. godine smo i mi, učenici OŠ “Kovačići” nosili različite čarape, jer smatramo da je različitost bogatstvo u našem društvu. Kao i prethodnih godina, učenici razredne i predmetne nastave su zajedno sa odjeljenskim voditeljima raznim aktivnostima obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom.
  • Razne nevladine organizacije širom svijeta su još od 2007. godine počele obilježavati 21.mart i godinama nakon toga zahtjevale od Ujedinjenih nacija da priznaju ovaj datum. Od 2012. godine datum je uvršten u UN-ove važne datume, pa se tim povodom svake godine održavaju konferencije u UN-u, u New Yorku.
  • Ban Ki moon, generalni sekretar UN-a je na konferenciji 2012. godine izjavio:
    “Na ovaj dan, potvrđujemo da osobe s Down sindromom imaju pravo da u potpunosti i efetivno uživaju u svim ljudskim pravima i fundamentalnim slobodama. Neka svako od nas  dâ svoj doprinos da bi djeca i osobe s Down sindromom u potpunosti učestvovali u razvoju i životu svojih zajednica na bazi jednakopravnosti s drugima. Hajdemo da izgradimo inkluzivno društvo otvoreno za sve.”