DJEČIJA OPSERVATORIJA – POMRAČENJE SUNCA

• 20.03.2015. godine u našoj školi organizovana je dječija opservatorija gdje su učenici mogli pratiti pomračenje Sunca. Ovom događaju prisustvovali su učenici šestog, sedmog, osmog i devetog razreda. Zahvaljujući mladim fizičarima iz naše škole i nastavnici Fahreti Sijerčić, na krovu školske zgrade je bio postavljen teleskop, gdje su posjetitelji mogli uživati u čarima ovog fenomena. Našu dječiju opservatoriju je posjetilo puno učenika. Događaj je trajao od 09.35 do 11.45 sati. Svi učenici su bili oduševljeni. Pomračenje se dešava kada naš prirodni satelit prolazi između Zemlje i Sunca, ali samo kada je u prvoj fazi svojih mijena pod nazivom “novi Mjesec”. Prilikom prolaska on baca sjenku široku stotine kilometara koja se danas nalazila uglavnom iznad Evrope i Azije. Učenici koji nisu prisustovali današnjoj opservatoriji dobiti će šansu da posjete nove projekte koje će organizovati naša grupa. Za više informacija pratite našu facebook grupu» i web stranicu». Takođe, zahvaljujemo i domaru Zlatku Pecaru što nam je pomogao oko organizacije ovog projekta.